Podczas rutynowego przeglądu w Al-Hamidiyah pod Sauhadżem egipscy archeolodzy natknęli się na 250 grobowców, z których najstarsze mogą mieć nawet ponad 4000 lat
Część cmentarzyska z zewnątrz |
Wykute w skale groby pochodzą z różnych okresów od 2200 do 30 roku peene. Niektóre z nich kryją atrakcje, np.: korytarze prowadzące do innych komór lub w głąb cmentarzyska, czy fałszywe drzwi ozdobione hieroglifami i scenami pogrzebowymi.
Wnętrze przykładowego grobu |
Wielkość pomieszczeń sugeruje, że służyły do pochówków warstwy zarządzającej miastem Achmim, stolicy kultu boga prokreacji Mina (o którym jak żyję nie słyszałam, ale wcale się nie dziwię, bo starożytni mieli tych bóstw jak mrówków), oraz centrum 9 nomu - takiej ichniej prowincji - górnoegipskiego, mającego znaczenie ze względu na lokację między Memfis a Asuanem.
Poza kośćmi - ludzi i zwierząt - znaleziono również ceramikę, zarówno użytkowaną na co dzień, jak i miniaturowe naczynia wotywne przeznaczone na życie pozagrobowe, np.: alabastrową zastawę, resztki lusterka z metalu, czy amfory z okresu 664-332 p.n.e..
Naukowcy widzą w tym odkryciu szansę na granty i dofinansowanie wykopalisk poza utartymi strefami jak Luksor czy Sakkara.
źródło:
https://www.focus.pl/artykul/egipscy-archeolodzy-przypadkowo-odkryli-250-grobowcow-moga-liczyc-ponad-4-tys-lat (w tym ilustracje)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz