Tym razem nie o "hobbity" się rozchodzi, tylko o odmianę sapiensa.
Powszechnie wiadomo, że tropiki to jedno z najgorszych środowisk do szukania starego DNA, ale tym razem się udało, i to z przytupem - z ładnie zachowanej kości skroniowej udało się wydobyć materiał, który po przebadaniu okazał się zawierać genom nieznanej wcześniej populacji H. sapiens.
Zielone - granice Wallacei; czerwone - Leang Panninge |
Jest to pewien precedens, jako że do tej pory ludzką obecność na Sundzie w paleolicie datowano głównie za pomocą malowideł i narzędzi. Zmarła prawdopodobnie była potomkinią pierwszej fali, która dotarła do Azji Południowo-Wschodniej, a która oddzieliła się od przodków Papuasów i Aborygenów 37 tysięcy lat temu. Dziś ta linia jest wymarła. Stwierdzono też geny denisowian.
Jaskinia z zewnątrz. Kości były 190 cm pod gruntem |
Sama denatka - 17-18 letnia dziewczyna - zmarła ponad 7 tysięcy lat temu, i pochowano ją w Leang Panninge, czyli Jaskini Nietoperza, na południowym zachodzie Sulawesi (również Celebes), w regionie biogeograficznym Wallacea. Wywodziła się z kultury zbieraczy-łowców Toalean, wymarłej w V wieku naszej ery po sześciu tysiącleciach istnienia, która pozostawiła po sobie kilka szkieletów i specyficzne kamienne narzędzia, jak groty strzał zwane moros. Nazwano ją Bessé, "młoda kobieta" w języku ludu Bugis.
Bessé in situ |
źródła:
https://kopalniawiedzy.pl/Wallacea-Homo-sapiens-nastolatka-genom-Leang-Panninge,34161
https://www.national-geographic.pl/artykul/w-szczatkach-sprzed-7-tys-lat-wykryto-dna-nieznanej-grupy-ludzi
https://dzienniknaukowy.pl/aktualnosci/genetyczna-ukladanka-dna-nastolatki-sprzed-7200-lat-ujawnia-nieznana-linie-homo-sapiens
https://www.focus.pl/artykul/odkryto-kolejnych-nieznanych-wczesniej-przodkow-czlowieka-dzieki-szczatkom-sprzed-7200-lat-znalezionym-w-jaskini (il. 2 i 3)
https://archeologia.com.pl/rozbiezna-linia-ludzkosci-zbadano-dna-ksiezniczki-z-sulawesi/
il. 1 - Wikipedia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz